Elege van már abból, hogy férfinak nézik: Macron felesége a Legfőbb Bírósághoz fordul

Nem tudja lemosni magáról az évek óta keringő pletykát.

Egyesek szerint a helyzet nagyon hasonlít az 1789-es forradalom előtti állapothoz. Vajon újra előkerülnek a nyaktilók is?
Emmanuel Macron támogatottsága a valaha mért legalacsonyabb szintre, 20 százalék alá csökkent, így már kevesebb mint a franciák ötöde áll az egyre népszerűtlenebb vezető mögött. Az IFOP felmérése szerint, amelyet a Le Journal du Dimanche (LJDD)számára készítettek,
Macron népszerűsége először süllyedt 20 százalék alá azóta, hogy 2017-ben elfoglalta helyét az Élysée-palotában.
A közvélemény-kutatás szerint a választók mindössze 19 százaléka támogatja Macront. Ennél is aggasztóbb lehet az elnök számára, hogy a felmérés szerint ő és François Bayrou miniszterelnök együtt a legalacsonyabb támogatottságot érik el bármely elnök-miniszterelnök párosítás történetében az Ötödik Köztársaság 1958-as alapítása óta.
Bayrou, Macron régi szövetségese, akit Michel Barnier decemberi leváltása után neveztek ki a Matignon-palotába, csupán 18 százalékos támogatottságot tudhat magáénak, így a páros együttes népszerűsége mindössze 37 százalék. Bár François Hollande korábbi szocialista elnök népszerűsége még Macronénál is alacsonyabb, 13 százalékos szintre süllyedt, akkori miniszterelnöke, Manuel Valls 38 százalékos támogatottsággal rendelkezett, így
az akkori végrehajtó hatalom együttes népszerűsége 51 százalék volt.
A felmérés időzítése különösen jelentős, mivel a kormány egy újabb kiélezett politikai csatára készül a szövetségi költségvetés kapcsán, amely továbbra is sérti az EU költségvetési szabályait, és kötelzettségszegési eljárást vonhat maga után, ha a kormány nem tudja összhangba hozni a brüsszeli fiskális előírásokkal. Bayrou a költségvetés közel 44 milliárd eurós hiányát népszerűtlen adóemelésekkel, kiadáscsökkentésekkel, valamint a munkaszüneti napok számának csökkentésével, a munkanélküli segélyek, a táppénz és a fizetett szabadságok korlátozásával próbálja orvosolni. Bár Bayrou tervei között szerepel egy „szolidaritási hozzájárulás” amelyet a „gazdagoktól” vonnának el, intézkedéseit a bal- és jobboldal egyaránt bírálja, mert azok aránytalanul nagy terhet rónak az emberekre.
Eközben egyre nő a társadalmi elégedetlenség amiatt, hogy a kormány nem foglalkozik olyan kulcsfontosságú társadalmi kérdésekkel, mint például a bevándorlás. A szeptemberben várhatóan kiéleződő költségvetési vita azzal fenyeget, hogy a szélsőbaloldal és Marine Le Pen populista jobboldali Nemzeti Tömörülése ismét összefoghat a miniszterelnök megbuktatására és új választások kiírására.
Vasárnap Arnaud Benedetti, a Revue Politique főszerkesztője és a Párizsi Sorbonne Egyetem docense arra figyelmeztetett, hogy
Franciaország politikai légköre veszélyesen közelít az 1789-es forradalom előtti állapothoz,
mivel a kormányzó elit figyelmen kívül hagyja a közvélemény olyan problémák megoldására irányuló igényeit, mint a bevándorlás. „Ez az Ancien Régime légköre transzcendencia nélkül, de az oligarchiák öntudatlan arroganciájával. Számos kérdésben soha nem volt még ilyen hatalmas szakadék a kormányzó kisebbség és a franciák túlnyomó többsége között” – írta Benedetti az LJDD-ben. Szerinte az elnök és a miniszterelnök példátlan népszerűségének az oka, hogy az emberek növekvő elégedetlenségével szemben „elviselhetetlen” közömbösséget tanúsítanak, miközben az emberek elvárásaival ellentétesen irányítják az országot.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem tudja lemosni magáról az évek óta keringő pletykát.
***